Лавандулата е растение, чието етерично масло в днешни дни се използва за най-разнообразни цели. То има много предназначения, като например за козметични бани, да се бори с напрежението, да се впръсква върху възглавницата, като помага за безпроблемно заспиване и спокоен сън и дори се нанася директно върху кожата, за да лекува и да се бори с различни инфекции.
В тази статия ще ви представим няколко интересни факти от историята и произхода на лавандулата като растение и употребата на лавандулови продукти:
- Казват, че домът на лавандулата всъщност не е Франция, както много хора предполагат, а арабските страни. Растението е донесено в Гърция от Азия, през 600-та година преди н.е., за да се разпространява от гръцките търговци. Много по-късно достига до Hyeres islands край бреговете на Франция и започва да се отглежда там.
- Лавандула е била използвана преди 2500 години в процеса на мумифициране в Древен Египет.
- Много хора спекулират, че Клеопатра е използвала парфюм с лавандулова вода, за да прелъсти Марк Антоний и Юлий Цезар.
- Древните Римляни използвали лавандулата, като опушвали домовете си с горяща клонка, за да се предпазят от насекоми. Също така я използвали и в кулинарията.
- Произходът на името лавандула е латински и в оригиналната си форма е “lavare” – да се измие или “livendula”- синини, синкав.
- В Европа култивирането на лавандула датира от Средновековието.
- Днес благоуханното растение се отглежда в целия свят. Лавандулови ферми са разположени из Австралия, Англия, Азия, Европа и Съединените щати.
- Кралица Виктория е искала мебелите й да бъдат полирани с разтвор съдържащ лавандулово масло. Освен това тя редовно е пиела лавандулов чай, за да облекчи главоболието си и да успокои стомашните си болки.
- По време на голяма чума в Лондон, хората завързвали букети от лавандула по китките си, за да ги предпазва от инфекциите и бактериите.
- Лавандула е била използвана и по време на втората световна война, за да облекчава болката на ранените войници на бойното поле и да предпазва раните им от инфекции, когато е имало недостиг на други медицински средства.
- Rene Maurice Gattefosse е бил един от първите хора, които документират лечебните сили на лавандулата в началото на 1900 година.